Szkoła żeglarska – jaką wybrać? Poradnik dla rodziców młodego żeglarza

Wybór najlepszej szkoły żeglarstwa dla nastolatków może sprawić nieco kłopotu. Ofert jest całkiem sporo, także tych nielegalnie działających szkół żeglarskich. Jednak nie każdy organizator zapewni rejs szkoleniowy na rzeczywiście wysokim poziomie. Dlatego tak ważne, aby podejmować decyzję o wysłaniu swojego dziecka na obóz na podstawie konkretnych przesłanek. W końcu chodzi nie tylko o przyjemne spędzenie czasu na wodzie, ale także dobre wyszkolenie uczestników, skuteczne przygotowanie ich do egzaminu na patent żeglarski i przede wszystkim o ich bezpieczeństwo. Oto najważniejsze czynniki, jakie trzeba uwzględnić przy wyborze szkoły żeglarstwa.

Nauka żeglarstwa na medal

Przygotowanie dobrych obozów żeglarskich dla nastolatków wymaga naprawdę rzetelnej organizacji, a taką zapewni nam dobra szkoła żeglarska. Należy zapewnić swoisty balans pomiędzy nauką i dyscypliną a naturalnym poczuciem wolności, które wynika z czasu wakacyjnego. Młodzi ludzie powinni czuć się miło na pokładzie jachtu, aby z uśmiechem na twarzy wspominać później rejs. Jednocześnie chcą poznać tajniki żeglarstwa, i przy okazji posmakować życia wilka morskiego (a w zasadzie śródlądowego). Z kolei rodzice myślą o bezpieczeństwie swoich pociech.

To wszystko może zagwarantować szkoła żeglarstwa, która w pełni profesjonalnie podchodzi do zadania zorganizowania obozu żeglarskiego. Pozostaje tylko pytanie, jak wybrać ofertę, aby później tego nie żałować. Sprawa jest wbrew pozorom dość prosta – należy dokładnie przyjrzeć się kilku elementom i znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania.

szkoła żeglarska

1. Jakie uprawnienia ma organizator?

Szkolenia żeglarskiego nie powinny przygotowywać osoby bez konkretnych uprawnień. Kluczowe są tak naprawdę dwa, a mianowicie wpisanie do Rejestru Organizatorów Turystyki oraz uzyskanie certyfikatu ubezpieczenia. Łatwo to sprawdzić. Wystarczy zajrzeć do ewidencji znajdującej się na stronie www.turystyka.gov.pl. Ponadto informacja na ten temat powinna się znaleźć na stronie internetowej szkoły żeglarstwa.

Co więcej, w przypadku organizacji rejsów i kursów żeglarskich dla nastolatków niezbędne jest zgłoszenie tego faktu do Kuratorium Oświaty.

2. Jaka jest kadra danej szkoły żeglarstwa?

Wyłącznie rzeczywiście kompetentni instruktorzy zapewniają wysoki poziom szkolenia. Dlatego powinno się przyjrzeć doświadczeniu kadry w pracy szkoleniowej na jachtach śródlądowych. Oczywiście pod kątem pracy z młodymi adeptami żeglarstwa. Jednocześnie konieczne są stosowne uprawnienia. PZŻ zaleca, aby każdy instruktor miał co najmniej patent żeglarza jachtowego (ŻJ) oraz Młodszego Instruktora Żeglarstwa PZŻ. To minimum. Z kolei kompetencje kierownika wyszkolenia żeglarskiego powinny być jeszcze wyższe, przynajmniej o stopień. Jeżeli zatem rejs szkoleniowy dotyczy kursu na żeglarza jachtowego, to obowiązkiem kierownika jest posiadanie patentu jachtowego sternika morskiego (JSM) oraz patentu Instruktora Żeglarstwa PZŻ.

Jednak nie wystarczą same uprawnienia żeglarskie, a niezbędne się jeszcze okazują uprawnienia opiekunów kolonijnych dla każdej osoby prowadzącej szkolenie dla młodzieży. Natomiast kierownik rejsu musi mieć uprawnienia kierownika obozów wędrownych bądź kierownika placówek wypoczynku dzieci i młodzieży. Warto zatem sprawdzić, czy kadra ma wszystkie wymagane prawem pozwolenia, aby zajmować się młodzieżą podczas obozu żeglarskiego.

O jednym należy jeszcze wspomnieć. Najlepsi kursanci często zostają później instruktorami. Oczywiście wymaga to czasu. Na pewno nie stanie się tak po dwutygodniowym kursie. Jednak w wielu przypadkach pierwszy obóz żeglarski wyzwala w młodych ludziach chęć do doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim pasję do pływania jachtami. Warunek jest jeden – szkolenie musi przebiegać w przyjemnej atmosferze i być profesjonalnie przygotowane, a to już zależy od kadry.

3. Doświadczenie w przygotowaniu rejsów dla młodzieży

Specjalizacja to ważna kwestia w wielu dziedzinach. Dotyczy również żeglarstwa. Szkoła żeglarska oferująca przede wszystkim organizację rejsów dla młodzieży jest na pewno bardziej wiarygodna. Rodzicom łatwiej też zaufać, jeżeli wybrana szkoła istnieje na rynku co najmniej kilka lat – w ten sposób można bez większych przeszkód sprawdzić opinie na jej temat. Doświadczenie ważna rzecz, jednak nie trzeba całkowicie przekreślać początkujących firm, chociaż w takim przypadku zaleca się szczególną ostrożność.

4. Dla jakich grup wiekowych organizuje się szkolenia?

To w zasadzie jedna z kluczowych kwestii. Chyba dla nikogo nie stanowią zaskoczenia różnice pomiędzy nastolatkami, które wynikają z poziomu dojrzewania. Dwunastolatek ma inne doświadczenie życiowe niż osiemnastolatek, inaczej patrzy na wiele spraw, bardziej jest jeszcze dzieckiem. Takie różnice koniecznie trzeba uwzględnić w przygotowaniach do obozu żeglarskiego. Załoga powinna być dość jednolita. Dlatego trudno sobie wyobrazić, aby podczas dwutygodniowego rejsu dobrze dogadywał się ten najmłodszy z tym, który już ma dowód osobisty albo za chwilę go dostanie. To również kwestia siły mięśni, ale i psychiki. Kryterium wieku okazuje się niezwykle ważne.

W najlepszych szkołach żeglarskich organizuje się zatem rejsy dla młodszej grupy wiekowej nastolatków i starszej. Ta pierwsza obejmuje dzieci w wielu 12-14 lat, a druga młodzież 15-18 lat. Niektórzy mogą się jednocześnie zastanawiać, czy osoby młodsze niż 12 lat mogą uczestniczyć w rejsach szkoleniowych. W związku z tym, że patent żeglarza jachtowego można uzyskać od 14 roku życia, to oferta szkoleń nie obejmuje tak młodych osób. Nie oznacza to, że dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą znaleźć się na pokładzie jachtu. Jest to jak najbardziej możliwe w ramach np. rejsów rodzinnych lub kolonii żeglarskich. W takiej sytuacji niezbędny jest jednak dodatkowy opiekun, który zajmuje się dziećmi podczas postoju w portach. Z kolei dziewiętnastolatek powinien skorzystać z obozu bądź rejsu zorganizowanego dla dorosłych.

5. Co zawiera cena obozu żeglarskiego?

Pierwsza rzecz, o której należy pamiętać, dotyczy tego, gdzie kupować udział w rejsie szkoleniowym. Bez wątpienia optymalną opcją jest zakup bezpośrednio u organizatora. Jeżeli cena jest naprawdę wysoka, to zazwyczaj mamy do czynienia z usługą pośrednictwa. Na pewno nie ma sensu przepłacać. Jednak również zadziwiająco niska cena powinna wzbudzić nieufność. Dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzić, co zostaje wliczone w koszt i w jakim standardzie. Szczególnie ważne okazują się cztery czynniki.

Zakres szkolenia

Niektórzy oferują obozy z elementami szkolenia żeglarskiego, ale w takiej sytuacji trudno liczyć na profesjonalne przygotowanie do patentu żeglarza jachtowego albo nawet na poznanie prawdziwego życia żeglarskiego. W związku z tym trzeba przyjrzeć się temu, czy wybrana szkoła żeglarstwa organizuje rejsy szkoleniowe według zaleceń Polskiego Związku Żeglarskiego, a te są dość precyzyjne.

Prawdziwe szkolenie powinno zawierać zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Ta pierwsza obejmuje wiedzę z wszystkich działów wymaganych na egzaminie na ŻJ, a zatem teorii żeglowania, budowy jachtów, przepisów, podstaw meteorologii, ratownictwa i locji śródlądowej. Każdy kursant musi też spędzić za sterem co najmniej 15 godzin. Szkolenie powinno również zawierać zabezpieczenie ratownicze.

W razie jakichkolwiek wątpliwości można zajrzeć na stronę http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/system-szkolenia-pzz/, na której te zalecenia PZŻ się znajdują.

Parametry jachtu

Na pierwszy rzut oka trudno określić standard jachtu szkoleniowego. Na szczęście nie trzeba się znać na budowie jachtów, ponieważ wystarczy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Pierwsza kwestia to rok produkcji. Im starszy jacht, tym będzie w gorszym stanie. Druga rzecz związana jest z długością kadłuba. W przypadku obozu stacjonarnego wystarczy nawet mała jednostka mająca mniej niż 7,5 metra długości. Jednak wędrowny obóz żeglarski wymaga już jachtu o długości powyżej 8 metrów, aby zapewnić rzeczywisty komfort uczestnikom. Natomiast kluczowym aspektem jest liczba osób na pokładzie. Jeżeli na jachcie 8-osobowym ma być komplet razem ze sternikiem, to trudno mówić o wygodzie – naprawdę może być dość ciasno. Optymalna liczba osób w takim przypadku wynosi 6 + sternik. Oczywiście zupełnie niedopuszczalne jest zwiększenie liczby osób ponad przewidzianą dla danej jednostki.

Proponowana trasa rejsu

Dwutygodniowy rejs powinien obejmować więcej niż dwa odcinki pomiędzy głównymi miastami Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, a zalicza się do nich Ruciane-Nida (albo Pisz), Mikołajki, Giżycko i Węgorzewo. Im dłuższa i ciekawsza trasa, tym więcej różnorodnych jezior i kanałów, a także więcej przystani, portów i miejsc cumowania. Dzięki temu można się sprawdzić w kilku odmiennych warunkach, a to procentuje większym doświadczeniem.

Kwestia wyżywienia

Dobra szkoła żeglarstwa dba także o żołądki młodych adeptów jachtingu. Kiepskiej jakości jedzenie przekłada się na zniechęcenie do przebywania na jachcie i może przyczynić się do tego, że nastolatek już nigdy więcej nie wsiądzie na pokład. Minęły te czasy, kiedy podstawą żywienia były konserwy. Obecnie najlepsi organizatorzy obozów żeglarskich dbają o regularne dostawy zaopatrzenia, z reguły co dwa dni. Dzięki temu dania są zawsze świeże, pełnowartościowe i smaczne.

6. Jakie są opnie dotychczasowych klientów?

To ważne kryterium, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że nie można wierzyć wszystkim opiniom pojawiającym się w internecie. Te anonimowe trudno uznać za rzeczywiste. Czasami zdarza się, że niepochlebne informacje wypisywane są na zlecenie konkurencji. Z kolei niepodpisane opinie pozytywne mogą zostać wystawione przez nierzetelnego organizatora, który w ten nieuczciwy sposób pragnie poprawić sobie reputację. Dlatego warto sprawdzać, kim jest osoba podpisująca się pod daną opinią np. na portalach społecznościowych.

7. Jak bogate jest portfolio szkoły żeglarstwa?

Ostania rzecz to dokładne przejrzenie strony internetowej szkoły żeglarstwa. Wiarygodności dodają autentyczne zdjęcia z wcześniej organizowanych obozów żeglarskich, często nawet z relacjami wideo lub w formie pisanej, które są tworzone przez uczestników rejsu.

Jak widać dość łatwo można zweryfikować, czy znaleziona szkoła żeglarstwa rzeczywiście gwarantuje wysoki poziom obozu żeglarskiego dla młodzieży.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 - opinie, średnia opinia: 3,00 z 5)
Loading...