Blog

Szkoła żeglarska – jaką wybrać? Poradnik dla rodziców młodego żeglarza

Wybór najlepszej szkoły żeglarstwa dla nastolatków może sprawić nieco kłopotu. Ofert jest całkiem sporo, także tych nielegalnie działających szkół żeglarskich. Jednak nie każdy organizator zapewni rejs szkoleniowy na rzeczywiście wysokim poziomie. Dlatego tak ważne, aby podejmować decyzję o wysłaniu swojego dziecka na obóz na podstawie konkretnych przesłanek. W końcu chodzi nie tylko o przyjemne spędzenie czasu na wodzie, ale także dobre wyszkolenie uczestników, skuteczne przygotowanie ich do egzaminu na patent żeglarski i przede wszystkim o ich bezpieczeństwo. Oto najważniejsze czynniki, jakie trzeba uwzględnić przy wyborze szkoły żeglarstwa.

(więcej…)

Jak zostać nauczycielem żeglowania PZŻ?

Żeglarstwo to piękny sport, którego popularność nie maleje. Wprost przeciwnie. Coraz więcej miłośników wodnych atrakcji decyduje się na próbowanie swoich sił w żeglarstwie, co oczywiście wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji. Jeśli żeglowanie to nasza pasja i chcielibyśmy poszerzyć swoje umiejętności, a przy tym uczynić ten sport nie tylko pasją, ale również pracą, kurs instruktorski żeglowania PZŻ będzie idealnym wyborem. Sprawdźmy, kto może skorzystać z kursu oraz jakie daje on możliwości.

(więcej…)

Obóz żeglarski dla młodzieży na Mazurach w 2020r! Będzie się działo!

Szkoła Żeglarstwa PuntoVita zaprasza do skorzystania z oferty obozów żeglarskich dla młodzieży. Jeśli szukasz ciekawego wyjazdu wakacyjnego, to jesteś we właściwym miejscu. Posiadamy bogate doświadczenie w organizowaniu kolonii żeglarskich. Jeśli lubicie aktywny wypoczynek i nowe znajomości, to żeglarstwo jest właśnie dla Was! Dlaczego warto wybrać się na obóz żeglarski właśnie na Mazurach? Kraina Wielkich Jezior to jedyne w swoim rodzaju miejsce. Malowniczo położone jeziora to z pewnością coś, co trzeba zobaczyć.

(więcej…)

Jak uzyskać uprawnienia żeglarza jachtowego?

W wielu przypadkach zdarza się, że już pierwsza styczność z żeglarstwem wzbudza w człowieku niesamowitą pasję i skłania do tego, aby wziąć stery w swoje ręce. Czasami wystarczy krótki zorganizowany rejs albo wejście na pokład małej żaglówki podczas pobytu w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, aby złapać bakcyla. Wtedy też pojawia się chęć zdobycia odpowiednich uprawnień. Sprawdźmy więc, w jaki sposób można zrobić patent żeglarski.

(więcej…)

Galery – wspaniałe okręty znane od czasów starożytnych

Najgroźniejszymi okrętami wojennymi czasów starożytnych były galery, a zwłaszcza triery, czyli statki trójrzędowe osiągające bardzo duże prędkości. Załoga triery liczyła 200 wioślarzy zlokalizowanych po obu stronach statków w trzech rzędach. Zmierzch znaczenia militarnego galer nastąpił dopiero pod koniec średniowiecza, a przyczyniła się do tego wysoka skuteczność dział na galeonach.

(więcej…)

Statki galeony – piękne i majestatyczne

Na XVI i XVII wiek przypadał okres szczególnej świetności potężnych żaglowych okrętów wojennych lub statków handlowych zwanych galeonami. To właśnie na galeonach Hiszpanie przywozili skarby z podbitych rejonów Ameryki Południowej, a także toczyli wiele bitew morskich. Wyróżniający się pięknymi zdobieniami hiszpański galeon był marzeniem każdego pirata, jednak zdobycie takiego statku nie należało do łatwych zadań.

(więcej…)

ABC żeglarstwa we mgle i sygnały dźwiękowe na morzu

Komfort i bezpieczeństwo żeglowania w dużym stopniu zależy od warunków atmosferycznych. Zawsze przed wyruszeniem w rejs warto sprawdzić prognozy pogody, ale jednocześnie należy być przygotowanym na zjawiska utrudniające prowadzenie jachtu. Jednym z takich najbardziej niebezpiecznych zjawisk pogodowych jest mgła, która mocno ogranicza widoczność. Sprawdźmy, jak wygląda ABC żeglowania we mgle.

(więcej…)

Rejsy żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Choć żeglarstwo kojarzy się przede wszystkim z Mazurami, nie brakuje firm, które organizują rejsy żeglarskie po morzu. Jest to propozycja dla osób bardziej doświadczonych, które znają już podstawy żeglarstwa i nie boją się wyjść „na pełne morze”.

Nasza oferta rejsów pełnomorskich jest bardzo szeroka. Specjalnie dla naszych Klientów organizujemy rejsy zarówno po Morzu Bałtyckim, jak również po Adriatyku w obszarze wybrzeża chorwackiego. Obydwa akweny znacznie różnią się między sobą, dzięki czemu zarówno amatorzy spokojnych wojaży, jak również nieco mocniejszych wrażeń będą zachwyceni.

(więcej…)

Patent żeglarski na Mazurach

Samodzielne poruszanie się jachtem, np. po jeziorach mazurskich, wymaga posiadania patentu żeglarskiego pierwszego stopnia. Oczywiście przepisy pozwalają prowadzić jacht żaglowy do 7.5 metra bez dodatkowych uprawnień, lecz w praktyce jego wypożyczenie bez w/w dokumentu będzie po prostu niemożliwe. Dzięki patentom osoba dorosła może prowadzić jacht zarówno na obszarze wód śródlądowych, jak i morskich. Co zatem należy zrobić, by zdobyć pierwszy z nich?

(więcej…)