Jak zostać nauczycielem żeglowania PZŻ?

Żeglarstwo to piękny sport, którego popularność nie maleje. Wprost przeciwnie. Coraz więcej miłośników wodnych atrakcji decyduje się na próbowanie swoich sił w żeglarstwie, co oczywiście wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji. Jeśli żeglowanie to nasza pasja i chcielibyśmy poszerzyć swoje umiejętności, a przy tym uczynić ten sport nie tylko pasją, ale również pracą, kurs instruktorski żeglowania PZŻ będzie idealnym wyborem. Sprawdźmy, kto może skorzystać z kursu oraz jakie daje on możliwości.

Nauczyciel żeglowania PZŻ – jak nim się stać?

Na początek warto przyjrzeć się wymaganiom, jakie musi spełnić przyszły nauczyciel żeglowania PZŻ, aby móc legalnie pracować jako instruktor. Aby móc przystąpić do kursu, uczestnik musi spełnić kilka wymagań, między innymi mieć ukończone 18 lat, a także posiadać co najmniej średnie wykształcenie.

Bardzo ważnym wymogiem jest posiadanie stopnia Żeglarza Jachtowego bądź wyższego stopnia żeglarskiego. Ponadto uczestnik musi mieć potwierdzone umiejętności pływackie. Istotnym warunkiem udziału w kursie jest zaliczenie egzaminu kwalifikacyjnego potwierdzającego wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne w zakresie manewrowania jachtem pod żaglami oraz na silniku. Jest to zakres odpowiadający temu, który jest wymagany na egzaminie na patent żeglarza jachtowego.

Jakie korzyści daje kurs nauczyciela żeglowania PZŻ?

Przede wszystkim, po odbyciu kursu i zaliczeniu egzaminu kwalifikacyjnego uczestnik uzyskuje tytuł nauczyciela żeglowania PZŻ. Oznacza to, że uzyskuje on uprawnienia pozwalające nauczać żeglowania podczas zorganizowanych szkoleń na stopnie żeglarskie aż do posiadanego stopnia włącznie. Może on również prowadzić praktyczne oraz teoretyczne zajęcia ogólnożeglarskie dysponując najlepszą wiedzą uzyskaną na kursie.

Gdzie można odbyć kurs na nauczyciela żeglowania PZŻ?

Jednym z najlepiej ocenianych ośrodków w Polsce jest Szkoła Żeglarstwa PuntoVita, która posiada wykwalifikowany personel instruktorów i doskonałe warunki szkoleniowe w ośrodku zlokalizowanym na Mazurach.

puntovita

Placówka oferuje kompleksową obsługę szkolenia oraz dba o to, aby uczestnicy mieli jak najlepsze warunki nauczania, a także profesjonalne wsparcie zespołu w przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości związanych z zakresem przerabianego materiału, dzięki czemu na kursie panuje miła atmosfera pozbawiona zbędnego stresu.

Szkolenie odbywa się w Wilkasach nad jeziorem Niegocin, gdzie znajduje się port mieszczący aż 280 jachtów oraz 4 statki rejsowe. Dzięki dużej przestrzeni oraz zróżnicowanej głębokości wody, panują tam idealne warunki do praktycznego szkolenia.

Warto podkreślić, że Szkoła Żeglarstwa PuntoVita kładzie olbrzymi nacisk na część praktyczną, z tego względu kurs w dużej części składa się z ćwiczeń doskonalących technikę pływania jachtem. Uczestnicy kończą kurs z pełną wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do nauczania żeglowania innych, a sam program szkolenia odpowiada zakresowi egzaminu końcowego.

Jak wygląda kurs nauczyciela żeglowania PZŻ w Szkole PuntoVita?

Podczas jednego kursu grupę stanowi optymalna liczba 15 uczestników. Dzięki temu personel może zapewnić najwyższą jakość kursu zarówno pod kątem merytorycznym, jak i organizacyjnym.

Kurs rozpoczyna się obowiązkowym sprawdzianem wiedzy i umiejętności uczestników wymaganych na ŻJ. Do tego egzaminu uczestnicy są jednak przygotowywani przez pierwsze dwa dni kursu, podczas których odbywają tak zwane powtórkowe szkolenie. W przypadku, gdy któryś z uczestników nie zaliczy tego egzaminu, nie będzie on mógł uczestniczyć w dalszej części szkolenia na nauczyciela żeglarstwa PZŻ, a wpłacone środki, pomniejszone o pierwsze dwa dni szkolenia, zostaną mu zwrócone.

Osoby, które pozytywnie przejdą sprawdzian początkowy, mogą kontynuować naukę.

Dalsza część kursu odbywa się zgodnie z ustalonym planem. Część ogólna poświęcona jest zagadnieniom związanym z teorią nauczania, rolą nauczyciela, a także formom i metodom nauczania. Następnie uczestnicy poznają zasady prowadzenia zajęć w żeglarstwie powszechnym, a także zapoznają się z aktualnymi przepisami państwowymi i związkowymi PZŻ. Część ogólną kończy omówienie zagadnień ogólnożeglarskich.

Kolejnym etapem szkolenia jest część specjalistyczna, podczas której kursanci skupiają się na teorii żeglowania, a także uczestniczą w wykładach i seminarium na temat manewrowania jachtem żaglowym. Po tej części odbywają się ćwiczenia mające na celu doskonalenie oraz unifikację techniki żeglowania, na co poświęconych jest 14 godzin kursu.

Dalsza część programu specjalistycznego obejmuje wykład oraz ćwiczenia praktyczne z metodyki prowadzenia szkolenia na jachtach żaglowych, a także seminarium z bezpieczeństwa w żeglarstwie powszechnym.

Po odbyciu kursu zgodnie z powyższym planem, uczestnicy muszą zaliczyć egzamin końcowy. Aby do niego przystąpić, muszą mieć uzyskane zaliczenia cząstkowe z programu szkolenia. Egzamin składa się z części praktycznej, obejmującej metodykę nauczania manewrowania jachtem żaglowym pod żaglami i na silniku, a także teoretycznej mającej na celu sprawdzenie wiedzy uzyskanej podczas całego szkolenia. W przypadku niezaliczenia egzaminu końcowego, uczestnik może ponownie przystąpić do takiego egzaminu pod dowolną KE, jednak nie później niż do końca następnego sezonu żeglarskiego. Jeśli egzamin nie zostanie zaliczony, konieczne będzie powtórzenie całego kursu. Jeśli natomiast uczestnik nie przystąpi do egzaminu mimo uzyskania zaliczeń cząstkowych w trakcie szkolenia, może on dwukrotnie przystąpić do egzaminu pod dowolną KE.

Zakwaterowanie podczas szkolenia

Szkoła Żeglarstwa PuntoVita dba o to, aby uczestnikom zapewnić pełen komfort i wygodę. Dlatego oferuje zakwaterowanie na jachtach Antila 24 oraz Antila 26. Istnieje również możliwość skorzystania z zakwaterowania w pobliskich ośrodkach znajdujących się w Wilkasach.

Zalety uczestnictwa w kursie na nauczyciela żeglarstwa PZŻ

Nauczyciel żeglarstwa PZŻ to doskonały sposób na spędzanie czasu z osobami, które dzielą z nami pasję do tego sportu. Możliwość przekazania swojej wiedzy oraz nauczenie poprawnej techniki żeglowania daje mnóstwo satysfakcji. Połączenie przyjemnego z pożytecznym, a więc pasji z pracą pozwoli urozmaicić czas i zyskać nowe doświadczenie. Na kursie spotykają się osoby z całej Polski, które łączy jeden cel: hobby, które chcą przekuć na sposób na życie.

Warto wiedzieć, że amatorskie żeglowanie cieszy się coraz większa popularnością. Królestwo tego sportu – Mazury – w sezonie letnim mienią się od białych żagli, a osób, które chcą spróbować swoich sił na jachcie wciąż przybywa. Nic więc dziwnego, że rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę instruktorską, która nauczy je najlepszych praktyk oraz przekaże niezbędną wiedzę, dzięki której żeglowanie będzie nie tylko przyjemne, ale również bezpieczne.

Kurs na nauczyciela żeglowania PZŻ może okazać się świetną przygodą i okazją do poznania ludzi z pasją. Zdobyta wiedza oraz umiejętności potwierdzone zaliczonym egzaminem pozwolą nam czerpać jeszcze więcej satysfakcji z tego sportu i zarażać tą pasją innych.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 - opinie, średnia opinia: 3,82 z 5)
Loading...