Patent żeglarski na Mazurach

Samodzielne poruszanie się jachtem, np. po jeziorach mazurskich, wymaga posiadania patentu żeglarskiego pierwszego stopnia. Oczywiście przepisy pozwalają prowadzić jacht żaglowy do 7.5 metra bez dodatkowych uprawnień, lecz w praktyce jego wypożyczenie bez w/w dokumentu będzie po prostu niemożliwe. Dzięki patentom osoba dorosła może prowadzić jacht zarówno na obszarze wód śródlądowych, jak i morskich. Co zatem należy zrobić, by zdobyć pierwszy z nich?

Przepisy, czyli jak to wygląda od strony formalnej?

Istnieją trzy podstawowe patenty żeglarskie – żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski i kapitan jachtowy. Kandydat do pierwszego z nich (żeglarz jachtowy), powinien w sposób formalny wyrazić taką chęć i uczęszczać na stosowny kurs, na którym pozna on tajniki prowadzenia jachtu od strony praktycznej i teoretycznej.

Po ukończeniu wyżej wymienionego kursu, kandydat winien zdać odpowiedni egzamin, przeprowadzony w uprawnionej jednostce egzaminacyjnej. Co ciekawe, patent ten mogą zdobyć nawet osoby bardzo młode, które ukończyły 14 rok życia.

patent żeglarza jachtowego

Co może żeglarz, co może kapitan?

Niezależnie od tego, po jakich wodach aktualnie się poruszamy, posiadanie odpowiednich uprawnień jest obowiązkowe. Nieprzestrzeganie tej prostej zasady, może nas narazić na poważne konsekwencje karne. Posiadanie odpowiedniego stopnia patentu żeglarskiego, uprawnia nas do wykonywania określonych czynności na wodzie.

Przykładowo, osoba posiadająca pierwszy stopień patentu żeglarskiego, czyli uprawnienia żeglarza jachtowego, może poruszać się jachtem po akwenach zamkniętych.

Posiadanie uprawnień drugiego stopnia, czyli jachtowego sternika morskiego, daje nam możliwość pływania już po akwenach morskich. Oczywiście są one ściśle określone w przepisach, z którymi warto się zaznajomić przed wypłynięciem w rejs.

Uprawnienia najwyższe, czyli patent kapitana jachtowego, upoważniają nas do poruszania się jachtem po akwenach oceanicznych i – oczywiście – po obszarach śródlądowych i morskich.

Zdobywanie uprawnień – krok po kroku

Jak już było to wspomniane wcześniej, uprawnienia żeglarza jachtowego mogą zdobyć osoby, które ukończyły 14 rok życia. Jeśli nie są to osoby dorosłe, organizator takiego kursu będzie potrzebował również pisemną zgodę od osób dorosłych, będących prawnymi opiekunami niepełnoletniego kandydata na pierwszy patent żeglarski.

Co dalej? Po ukończeniu kursu, kandydat jest egzaminowany przez Państwową Komisję Egzaminacyjną. Jeśli wynik egzaminu będzie pozytywny, osoba ta otrzymuje odpowiednie uprawnienia, dzięki którym może poruszać się po wodach śródlądowych bez ograniczeń (również z pomocniczym napędem mechanicznym).

Żeglarz jachtowy może też poruszać się po akwenach morskich, ale warunek jest jeden – długość jachtu nie może być dłuższa niż 12 metrów, a sam rejs nie może odbywać się w odległości nie większej, niż 2 mile morskie od brzegu (około 3 km) i to jedynie podczas dnia.

Kilka słów o kursie

Przed wyborem odpowiedniego kursu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Po pierwsze – musi on przygotować młodego żeglarza nie tyle do samego egzaminu, co do samodzielnego radzenia sobie na określonym akwenie. Profesjonalny kurs powinien obejmować wszystkie niezbędne zagadnienia teoretyczne i praktyczne, dzięki którym zdanie egzaminu nie powinno być problemem.

Bardzo ciekawą opcją w ofercie firm szkoleniowych są tzw. obozy wędrowne, w ramach których można w przyjemnej atmosferze zdobyć określone uprawnienia.

Uczestnicy tych zajęć praktycznie przez cały czas poruszają się po określonych akwenach, dzięki czemu w zasadzie bez przerwy mają do czynienia z żeglarstwem.

Równie ważnym kryterium jest lokalizacja kursu. W Polsce najlepiej dostosowanym do jego przeprowadzenia obszarem są Wielkie Jeziora Mazurskie. Ich zróżnicowana, postrzępiona linia brzegowa i złożone warunki meteorologiczne mają ogromne walory edukacyjne. To tutaj wychowali się najwięksi, polscy pasjonaci żeglarstwa.

Podsumowanie

Organizowane na Mazurach wędrowne obozy żeglarskie, to doskonała propozycja dla wszystkich pasjonatów żeglarstwa, chcących zdobyć odpowiedni patent żeglarski.

Zobacz ofertę: https://puntovita.pl/szkolenia-zeglarskie/patent-zeglarski/

obozy żeglarskie puntovita

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 - opinie, średnia opinia: 5,00 z 5)
Loading...